Studia UNS zaaprobowane przez Europejską Agencję ENISA
Programy studiów Uczelni Nauk Społecznych z obszaru cyberbezpieczeństwa:
- Cyberbezpieczeństwo (specjalność na studiach I stopnia),
- Cyberbezpieczeństwo i ochrona informacji niejawnych (specjalność na studiach II stopnia),
- Cyberbezpieczeństwo (studia podyplomowe),
zostały sprawdzone, zaaprobowane i włączone do europejskiej bazy studiów z obszaru cyberbezpieczeństwa przez The European Union Agency for Cybersecurity (ENISA).
Cybersecurity Higher Education Database
Trzy programy studiów Uczelni Nauk Społecznych z obszaru cyberbezpieczeństwa zostały dodane do bazy Cyberhead.
Baza CYBERHEADGeneza powstania agencji
ENISA – Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa – agencja Unii Europejskiej odpowiedzialna za zapewnienie wysokiego i efektywnego poziomu bezpieczeństwa w sieciach i systemach informatycznych w Unii Europejskiej.
Utworzona 15 marca 2004 roku na mocy Rozporządzenia (WE) nr 460/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady pod nazwą Europejska Agencja Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (European Network and Information Security Agency) służy jako centrum doradztwa państwom członkowskim Unii Europejskiej w kwestiach związanych z szeroko rozumianym bezpieczeństwem w Internecie oraz przyczyniać się do rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Ma swoją siedzibę w Heraklionie w Grecji, jednak podstawowa działalność jest prowadzona w Atenach.
Na mocy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/881 z dnia 17 kwietnia 2019 roku w sprawie ENISA (Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa) oraz certyfikacji cyberbezpieczeństwa w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 526/2013 (akt o cyberbezpieczeństwie) zmieniono nazwę agencji na Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa, pozostawiając jej dotychczasowy akronim
Zadania agencji
ENISA uczestniczy w realizacji unijnej polityki w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Buduje zaufanie do produktów, usług i procesów cyfrowych dzięki projektowaniu systemów certyfikacji cyberbezpieczeństwa. Współpracuje z krajami i organami UE oraz pomaga przygotować się na wyzwania cybernetyczne.
Agencja współpracuje z organizacjami i przedsiębiorstwami, aby zwiększać zaufanie do gospodarki cyfrowej i odporność unijnej infrastruktury, a co za tym idzie, zapewnić obywatelom UE bezpieczeństwo cyfrowe. W tym celu zajmuje się rozpowszechnianiem wiedzy, szkoleniem pracowników, budowaniem struktur i podnoszeniem świadomości. Unijny akt w sprawie cyberbezpieczeństwa rozszerzył zakres kompetencji agencji.
ENISA działa głównie na rzecz organizacji publicznych:
- organów, instytucji oraz zdecentralizowanych organów i agencji krajów UE
- instytucji, agencji i innych organów UE.