BUDŻET OBYWATELSKI 2015

19.09 - 27.09 ZAGŁOSUJ

Już od północy z 18 na 19 września będzie mozna głosować na projekty w ramach budżetu obywatelskiego 2015.

Dotychczasowe edycje budżetu obywatelskiego w Łodzi pokazały, że mieszkańcy i mieszkanki naszego miasta chcą aktywnie zmieniać rzeczywistość wokół siebie. Efekt? W każdej z dwóch poprzednich edycji zgłoszono po kilkaset pomysłów! Znakomita większość ze zgłoszonych propozycji okazała się możliwa do realizacji i została poddana pod głosowanie.

O tym, że budżet obywatelski to dobry sposób na współdecydowanie o wydatkowaniu środków publicznych, świadczy olbrzymie zainteresowanie mieszkańców i mieszkanek i wysoka frekwencja podczas głosowania. Ostatecznie, w poprzedniej edycji budżetu, do realizacji zakwalifikowało się 65 propozycji na łączną kwotę niemal 40 mln złotych. Wszystkie zostały wpisane do budżetu miasta i będą realizowane w bieżącym roku.

Podobnie jak w zeszłym roku, w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego zadecydujemy o przeznaczeniu 40 mln złotych. Na zadania lokalne przeznaczono 30 mln zł – po 6 mln zł na każdą z dawnych dzielnic miasta, a na zadania ogólnomiejskie – 10 mln zł.

W tym roku procedura budżetu obywatelskiego została zmodyfikowana – Urząd Miasta Łodzi przeanalizował wyniki zeszłorocznej edycji i wprowadził zmiany, które pozwolą na jeszcze bardziej optymalne wykorzystanie dostępnych środków.

Kto może zagłosować?

W głosowaniu może wziąć udział każdy, kto mieszka w Łodzi i ma co najmniej szesnaście lat. W przypadku głosowania na zadania zgłoszone do budżetu obywatelskiego nie ma znaczenia adres zameldowania – wystarczy, że mieszkasz w Łodzi oraz zadeklarujesz dzielnicę swojego zamieszkania. Jesteś studentem/studentką? Także nie ma problemu – jeżeli studiujesz w Łodzi, czujesz się tutaj “u siebie”, jak najbardziej możesz zagłosować. Przecież korzystasz codziennie z infrastruktury miejskiej, uczestniczysz w wydarzeniach kulturalnych itp – budżet obywatelski to również Twój budżet.

 

W tym roku nie musisz głosować w dzielnicy w której mieszkasz – możesz wybrać tę, która jest dla Ciebie ważniejsza, w której częściej bywasz, której dotyczą ciekawsze projekty.

 

Podobnie jak w poprzednich edycjach zagłosować możesz na trzy sposoby:

10248911_10203888943657755_1475176613_n

Po pierwsze, możesz zagłosować w jednym z punktów do głosowania za pomocą specjalnie przygotowanej karty do głosowania.  Będą się na nią składały dwie tabele – jedna dla zadań ogólnomiejskich, druga dla lokalnych. By zagłosować należy podać sygnatury interesujących Cię wniosków – tak zwane numery ID. Jak je znaleźć? Zestawienia zadań zgłoszonych do budżetu obywatelskiego znajdziesz we wszystkich punktach do głosowania, na tej stronie oraz na stronach Urzędu Miasta Łodzi, a także w Biurze ds. Partycypacji Społecznej na ul. Piotrkowskiej 115. Listę punktów do głosowania znajdziesz tutaj


W tym roku punktów do głosowania będzie zdecydowanie więcej – w sumie około 80. Poza miejscami przygotowanymi przez Urząd Miasta Łodzi powstaną także “punkty internetowe” w bibliotekach miejskich w których zagłosujesz za pośrednictwem komputera. Ich pełną listę znajdziesz tutaj


11136846_10203888943577753_1755362637_n

Po drugie, głosowanie będzie możliwe za pośrednictwem internetowej aplikacji. O północy z 18 na 19 września umieścimy na tej stronie specjalny link do niej. W tym przypadku nie musisz wpisywać sygnatur w tabelki – po wpisaniu danych osobowych i wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych (tylko na potrzeby głosowania) przejdziesz do zestawienia pozytywnie zweryfikowanych zadań z ich krótkimi opisami. Wystarczy, że zaznaczysz te, które Cię interesują. Nowością w tym roku jest dodatkowa weryfikacja Twojego głosu za pomocą kodu SMS. Po wybraniu zadań aplikacja poprosi Cię o podanie numeru komórkowego na który otrzymasz kod potwierdzający Twoją tożsamość. Pamiętaj: SMSa możesz otrzymać w ciągu 10 minut od podania numeru warto poczekać!


Na każdy kod otrzymany w wiadomości SMS możesz zagłosować pięć osób (pięć numerów PESEL) – jeżeli znasz kogoś, kto nie ma telefonu komórkowego możesz mu pomóc przekazując mu otrzymany przez siebie kod.


nowe-48Po trzecie, możesz zagłosować za pośrednictwem Poczty. W tym roku o ważności głosu decyduje data stempla pocztowego. Oznacza to, że musisz wysłać kartę do głosowania najpóźniej w piątek 25 września (potem urzędy pocztowe nie będą czynne). Wypełnione karty do głosowania należy przesłać na adres: Kancelaria Urzędu w Wydziale Zarządzania Kontaktami z Mieszkańcami w Departamencie Obsługi i Administracji Urzędu Miasta Łodzi, ul. Piotrkowska 104, 90–926 Łódź.


Aplikacja do głosowania będzie działać do północy 27 września. Punkty do głosowania będą otwarte do godziny 18:00 – dokładne informacje na temat godzin otwarcia punktów znajdziesz tutaj


11124740_10203888943537752_644734369_nO czym jeszcze warto pamiętać?

Jak zapewne wiesz, numer PESEL oraz adres (zamieszkania) razem z imieniem i nazwiskiem są Twoimi danymi osobowymi. Ich przetwarzanie i wykorzystywanie może się odbywać jedynie w określony sposób. W trakcie poprzednich edycji budżetu obywatelskiego zdarzały się przypadki nielegalnego wykorzystania tych danych, dlatego Urząd Miasta Łodzi wprowadził dodatkową weryfikację głosujących. Żeby zagłosować w tegorocznej edycji, nie wystarczą wymienione informacje – będziesz potrzebować również numeru telefonu komórkowego, na który zostanie wysłany wygenerowany dla Ciebie kod.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że wprowadzony system może nie rozwiązać wszystkich problemów związanych z nielegalnym wykorzystywaniem cudzych danych osobowych do głosowania. Co zrobić, jeśli aplikacja stwierdzi, że dany PESEL został już wykorzystany? Zgłosić się do Biura ds. Partycypacji UMŁ, gdzie pracownicy anulują oddany głos i pomogą Ci zagłosować. To ważne – każde nielegalne wykorzystywanie danych osobowych jest zgłaszane i podlega postępowaniu karnemu!

Pamiętaj także, by nie podawać swoich danych osobom trzecim. Jeżeli ktoś prosi Cię o wypełnienie formularza, w którym należy wpisać PESEL, imię i nazwisko oraz adres, nie rób tego. Twoje dane mogą zostać wykorzystane nie tylko do głosowania w budżecie obywatelskim, mogą też stać się częścią baz danych firm i sklepów, które wykorzystają je do własnych celów.

Z listą zgłoszonych wniosków można zapoznać się TUTAJ

 

Wszystkie prezentowane informacje (oraz grafiki) pochodzą ze strony:

http://budzet.dlalodzi.info/

 

 

Copyright @ 2015 UNS

Znajdź nas na: fb yt g+ tw