Cinergia 2017

Gwiazdy kina, polskie i łódzkie premiery,
niezwykłe koncerty, a nawet pokaz mody
to tylko niektóre atrakcje tegorocznego
Forum Kina Europejskiego Cinergia.
23.11 - 02.12.2017

 

Blisko 150 projekcji, 80 tytułów filmowych, polskie i łódzkie premiery.
Konkursy dla młodych twórców, spotkania z mistrzami.
Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia już 23 listopada otworzy film „Wieża. Jasny dzień.” Jagody Szelc.
A zamknie, 2 grudnia, „Happy End”  Michaela Haneke. 

 

Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia w łódzkich kinach Charlie i Helios w dniach 23 listopada - 2 grudnia 2017. Serdecznie zapraszamy!

Pełny program 22. FKE ORLEN Cinergia>>>

 


Żródłó: http://uml.lodz.pl

22. edycja Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia to przegląd najważniejszych dokonań filmowców na Starym Kontynencie. Zobaczymy nagradzane na światowej klasy festiwalach, oczekiwane przez widzów filmy, które w polskiej dystrybucji pojawiają się za kilka miesięcy („W ułamku sekundy” Fatiha Akina, „120 uderzeń serca” Robina Campillo, „Jeszcze nie koniec” Xaviera Legranda), jak i dokonania nadwiślańskich filmowców, o których już jest bardzo głośno („Pomiędzy słowami” Urszuli Antaniak, „Atak paniki” Pawła Maślony czy „Cicha noc” Piotra Domalewskiego”).

Te i inne produkcje zasilą poszczególne sekcje konkursowe i pozakonkursowe, które od tego roku zmieniają nieco swoją formułę. Ważna jest przede wszystkim zmiana klasyfikacji filmów do Konkursu Polskich Debiutów i Filmów Drugich. Od tego roku sąsiadują w nim obok siebie dokumenty, fabuły i animacje. Powód takiej decyzji organizatorów jest prosty: zaciera się granica pomiędzy tymi poetykami. Twórcy nie muszą już deklarować, w jakim kierunku potoczy się ich kariera. Mają pełną swobodę poruszania się między tymi obszarami, nie potrzebują sztywnych jeszcze do niedawna podziałów. 


Żródłó: http://uml.lodz.pl

W Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich rywalizowały będą pełnometrażowe fabuły, z dokumentami i animacją. W sumie 11 filmów i bardzo ciekawa konfrontacja trzech dziedzin filmowej wypowiedzi. Na polskich festiwalach to nowość i bardzo ciekawy jestem, jak przyjęta zostanie ta propozycja przez widzów i jurorów – komentuje Krzysztof Spór, dyrektor programowy festiwalu. 

Wartość nagrody głównej to 20 tysięcy złotych. Powalczą o nią między innymi:„Photon" Normana Leto, „Beksińscy. Album wideofoniczny” Marcina Borchardta oraz „Serce miłości” Łukasza Rondudy.

Z kolei w Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich pokazane zostaną najciekawsze europejskie filmy fabularne minionego roku. – Nie boimy się nieoczywistych propozycji, chcemy promować filmy jeszcze nieodkryte i wyjątkowe, niszowe, jak: „Bliskość” Kantiemira Bałagowa z Rosji, „Ludzie, którzy nie są mną” Hadasa Ben Aroi z Izraela czy „Skins” Eduarda Casanovy z Hiszpanii – podkreśla Anna Serdiukow, dyrektor artystyczna Cinergii.


fot. Małgorzata Kujawka / AgencjaGazeta - źródłó: http://lodz.wyborcza.pl/

Najważniejsze sekcje konkursowe festiwalu skupiają dokonania twórców na początku drogi twórczej. Panorama Filmowej Europy stawia sobie inne cele. Publiczność będzie mogła poznać szeroki, szczery i bardzo zróżnicowany obraz filmowej Europy, wśród których znajdują się najbardziej komentowane wydarzenia filmowe ostatniego roku, ważne ze względu na podejmowane tematy, konteksty, wizualne i fabularne rozwiązania. Pojawią się tu filmy mistrzów, będą produkcje nagradzane i powszechnie cenione, ale też skromne filmowe perełki, dla których nie ma miejsca w programach polskich dystrybutorów. Panorama podzielona została na trzy bloki: Festiwalowe Przeboje, Mistrzowie, Odkrycia. W pierwszej znalazły się produkcje, o których pisze się na całym świecie, m.in. „Foxtrot” Samuela Maoza, „Barbara” Mathieu Amalrica czy „Księżyc Jowisza” Kornela Mundruczo. W sekcji poświęconej mistrzom zobaczymy najnowsze dokonania Claire Denis, Fatiha Akina czy Emira Kusturicy. Natomiast wśród odkryć znalazły się filmy z Włoch („Nierozłączne” Edoardo De Angelisa), Wielkiej Brytanii („Nie jestem czarownicą” Rungano Nyoni) czy Ukrainy („Black Level” Walentyna Wasjanowicza).

Sekcja Europejskiego Kina Dla Dzieci, która okazała się jednym z najmocniejszych punktów zeszłorocznej edycji festiwalu powraca w tym roku ze zdwojoną siłą. Ma połączyć rozrywkę z uświadamianiem rodziców, co w kinie dla dzieci jest dobre i ważne.

Chcemy też zwrócić uwagę naszych widzów na to, że polscy twórcy pracują bardzo często poza granicami kraju, jest też coraz większa liczba filmów powstających przy mniejszościowym udziale polskiej kinematografii – mówi Sławomir Fijałkowski, producent festiwalu. – Warto pokazywać i promować dokonania Polaków za granicą, dzielić się często pomijanymi przez media osiągnięciami rodaków, na co chcemy zwrócić uwagę w sekcji Polonica, w której znalazł się m.in. głośny „Szron” Sarunasa Bartasa z Andrzejem Chyrą – opowiada.  

Bilety

AKREDYTACJE

Do nabycia od 13.11.2017 w kasie kina Charlie oraz od 23.11.2017 w Infoboxie (kino Helios poziom „4”):

akredytacja normalna – 110 zł
akredytacja ulgowa* - 55 zł

KARNETY

Do nabycia od 10.11.2017 w kasie kina Charlie oraz od 23.11.2017 w Infoboxie (kino Helios poziom „4”):

karnety 10 wejść** - 70 zł
karnety 5 wejść** - 40 zł

BILETY

Do nabycia od 10.11.2017 w kasach kin Helios, Charlie:

bilet grupowy (powyżej 20 osób) – 12 zł
bilet na pojedynczy seans 14*/16 zł

* przy zakupie należy okazać ważny dokument upoważniający do zniżki (młodzież szkolna, studenci do 26 lat oraz osoby powyżej 60. roku życia)

 ** studenci kierunku kulturoznawstwa, etnologii i antropologii kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego oraz studenci PWSFTViT upoważnieni są do zakupu karnetów z 50% zniżką.

Więcej informacji na stronie:

http://www.cinergiafestival.pl/pl/

 

Copyright @ 2015 UNS

Znajdź nas na: fb yt g+ tw